Saatchi & Saatchi New Directors’ Showcase – pokaz w Centrum Kreatywności Targowa

Co roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Kreatywności w Cannes globalna agencja Saatchi & Saatchi prezentuje najciekawsze odkrycia filmowej branży kreatywnej. Najlepsze spoty reklamowe, teledyski i filmy krótkometrażowe zostają zaprezentowane na pokazie New Directors’ Showcase. 18 listopada tegoroczne odkrycia można było zobaczyć w warszawskim Centrum Kreatywności Targowa. Pokaz był zwieńczeniem wielkiego przeglądu portfolio See & Say

W ponad godzinę publiczność obejrzała dobre kilkadziesiąt filmów. Na pierwszy plan wybiły się videoklipy, takie jak animacja Stephena McNally i Majid Adid do piosenki Eltona Johna „Rocket Man” oraz teledysk do piosenki Radioheads „I promise” w reżyserii Michała Marczaka. Dużo emocji wzbudził teledysk do piosenki Daughter „Medicine” Salomona Ligthelma. Historia starszej pary stopniowo nabiera tempa i trzyma w niepewności do ostatniej sekundy.

Warto wspomnieć także o krótkometrażowej animacji Nicolasa Menarda „Wensday with Goddard” przypominającej kierkegaardowskie „siedzę w domu i drżę przed religią” skrzyżowane z motywami z Wesa Andersona (minimalizm, kolor, namiot):

Podczas tegorocznego pokazu silnie podkreślano znaczenie kobiet dla branży kreatywnej i potrzebę równouprawnienia w tej dziedzinie. Problemu dyskryminacji ze względu na płeć dotyczył krótkometrażowy film otwarcia „Open your eyes”, który wyreżyserowali Jake Dypka i Hollie McNish. Ekran przedzielony na pół pokazywał po jednej stronie rozwój człowieka, któremu od dzieciństwa przypadł w udziale kolor różowy, po drugiej stronie – tego, któremu przypadł niebieski. Oglądany przez okulary 3D miał ukazywać świat z tych dwóch kolorowych i genderowych perspektyw. Interesująca okazała się też fabularna krótkometrażowa produkcja Alicii Macdonald p.t. „Domestic Policy”, w której podająca herbatę służąca przysłuchuje się naradzie nadętych mężczyzn dyskutujących o miejscu kobiet w powojennym społeczeństwie.

 

No dobrze, a co z reklamami? W zasadzie pojawiła się tylko jedna. Spot reklamowy Volvo od Dorian & Daniel częstuje konsumentów wisielczym humorem. Akcentując bezpieczeństwo jako główną wartość marki twórcy nie bali się nawiązywać do śmierci, przynajmniej ironicznie. W filmikach komercyjnych to nie zdarza się często, nawet jeśli chodzi o ubezpieczenia czy medycynę. Swoją drogą – ciekawie wyglądałby ten spot w bezpośrednim sąsiedztwie ze wspomnianym teledyskiem do piosenki „Medicine”.

 

 

5 myśli w temacie “Saatchi & Saatchi New Directors’ Showcase – pokaz w Centrum Kreatywności Targowa

Możliwość komentowania jest wyłączona.